17 lip 2024

Jak współpracujemy z klientami? Rozmowa z Maciejem Rutką, Koordynatorem Projektu w uesa

W firmie uesa kluczowym elementem sukcesu jest bliska współpraca z klientami oraz elastyczność w dostosowywaniu się do ich potrzeb. O tym, jak wygląda codzienna praca Koordynatora Projektu oraz jakie są najnowsze trendy w branży energetycznej, opowiada Maciej Rutka.

Co wchodzi w zakres pracy Koordynatora Projektu?

Nasza praca obejmuje szeroki zakres działań — od przygotowania ofert merytorycznych i cenowych dla klientów, przez uproszczoną dokumentację stacji, aż po zamówienie wszystkich elementów i zaplanowanie prac. Bardziej szczegółowe dokumentacje, takie jak na rozdzielnice czy obwody wtórne, są wysyłane do konkretnych działów projektowych.

Czy relacja z klientem jest istotna w waszej pracy?

Oczywiście, kontakt z klientem jest kluczowy. Czasami musimy dopytać o szczegóły na etapie oferty, gdy handlowiec nie ma wszystkich informacji. Zdarza się, że sami wysyłamy oferty do klienta, szczególnie gdy coś jest pilnego, a handlowiec jest niedostępny. Na etapie realizacji projektu również utrzymujemy bliski kontakt, aby dograć wszystkie szczegóły.

Za jakie produkty Pan odpowiada?

Odpowiadam za to, co jest zamówione, z wyjątkiem automatyki, którą zajmuje się dział w Zielonej Górze. Jeśli chodzi o stacje i rozdzielnice, to koordynacja czasowa z klientem i dogranie szczegółów jest kluczowa. Dokumentacja techniczna jest opracowywana przez inne działy.

Czy zauważa Pan jakieś trendy w zamówieniach od klientów?

Tak, zdecydowanie. W ciągu ostatnich 5 lat stacje transformatorowe stały się bardziej skomplikowane, zwłaszcza pod względem systemów automatyki i telemechaniki. Duży wpływ na to mają odnawialne źródła energii (OZE), takie jak biogazownie czy fotowoltaika. Projekty związane z OZE są bardziej wymagające i skomplikowane.

Jakie projekty są najbardziej wymagające?

Wiedza i doświadczenie niezbędne są przy realizacji projektów, które wymagają spięcia większej liczby stacji i spełnienia dodatkowych wymagań klienta. Na przykład, projekt farmy fotowoltaicznej w Złotowie, który składa się z kilku stacji, gdzie jedna pełni rolę głównego sterowania, a pozostałe są zdalnie sterowane i muszą przekazywać dodatkowe sygnały dla inwestora.

Jakie informacje powinni dostarczyć inwestorzy, aby ułatwić Państwu pracę?

Nasza firma wyróżnia się tym, że nie wymagamy od klientów zbyt wielu rzeczy na wstępie. Jesteśmy w stanie dostosować się do ich wymogów i wprowadzać zmiany ad hoc. Oczywiście, idealnie byłoby, gdybyśmy otrzymywali gotowe projekty, na podstawie których moglibyśmy realizować zamówienia.

Czy uesa posiada biuro projektowe?

Nie jesteśmy biurem projektowym. Opracowujemy własne dokumentacje, głównie elektryczne i łączeniowe. Nie wykonujemy obliczeń parametrów czy naprężeń, to jest po stronie klienta. Dostarczamy jednak pełną dokumentację naszych stacji i urządzeń.

Dziękujemy za rozmowę!