26 paź 2021

Stacja transformatorowa – jak działa i jak wybrać odpowiednie urządzenie

Jednym z bardziej istotnych elementów energetycznej sieci rozdzielczej SN/nn są stacje transformatorowe. Jak działają? Co zrobić, aby wybrać urządzenie, które sprosta wszystkim potrzebom i wymaganiom? Sprawdź.

Stacja transformatorowa – jak działa i do czego służy?

Przestarzałe sieci zasilające i urządzenia rozdzielcze (jak np. stacje transformatorowe) są przyczyną awarii i przerw w zasilaniu. To z kolei prowadzi do przestojów w produkcji, a co za tym idzie, spadku efektywności. Jak temu zapobiec? Najlepszym rozwiązaniem jest wybudowanie nowej stacji trafo, która da gwarancję bezpiecznego i niezawodnego zasilania, podniesie wydajność zakładu, ograniczy ryzyko awarii i pomoże monitorować zużycie energii elektrycznej. Do czego służy i jak działa stacja transformatorowa?

Najprościej mówiąc, stacje trafo są przeznaczone do zasilania odbiorców w energię elektryczną. Składają się one przede wszystkim z rozdzielnicy SN, która zasila transformator SN/nn. Kolejnym ważnym elementem jest też rozdzielnica nn, odpowiadająca za rozdzielanie energii oraz dostarczanie jej po stronie nn. Urządzenia te mogą transformować energię na dwa różne sposoby. Dla odbiorców energii odbywa się to z poziomu średniego napięcia (SN) na napięcie niskie (nn). Dla wytwórców energii natomiast proces ten przebiega odwrotnie: z niskiego napięcia na średnie.

Przeczytaj również: Monitoring zużycia mediów – jakie możliwości oferuje przedsiębiorstwom? Rozmowa z Grzegorzem Tadrą

Jak wybrać stację transformatorową?

Wiemy, jak ważne jest, aby nasze rozwiązania pasowały do indywidualnych potrzeb klienta oraz zewnętrznych ograniczeń. Właśnie dlatego staramy się zapewnić elastyczny dobór oraz maksymalną trwałość urządzeń. Niektóre stacje trafo będą odpowiednie dla odbiorców komunalnych (zasilanie osiedli mieszkaniowych), inne natomiast sprawdzą się w przypadku dużych przedsiębiorstw przemysłowych. Czym się różnią? Jak wybrać odpowiednią stację transformatorową?

Do zasilania odbiorców komunalnych służą trafostacje o mocy do 630kVA. Odbiorcom przemysłowym możemy zaoferować stacje o mocy od kilkuset kVA do kilkunastu MVA. Ich cena zależy właśnie od mocy transformatora oraz dobranych urządzeń SN i nn.

Stacje kontenerowe i stacje kompaktowe

Dobrą opcją dla firm oraz zakładów produkcyjnych (tam, gdzie potrzeba więcej mocy, powyżej 1MVA) są zatem stacje kontenerowe z obsługą wewnętrzną, które umożliwiają zastosowanie rozbudowanych rozdzielnic SN i nn. Żeby móc jeszcze łatwiej dopasować je do wszystkich wymogów i oczekiwań, gwarantujemy niemal nieograniczone możliwości w zakresie wielkości kontenerów oraz ich zestawiania w zależności od znajdujących się wewnątrz urządzeń.

W przypadku odbiorców komunalnych i mniejszych odbiorców przemysłowych rozwiązaniem są kompaktowe stacje transformatorowe z obsługą zewnętrzną. Tego rodzaju urządzenia świetnie sprawdzą się choćby na osiedlach mieszkaniowych, w pobliżu ciągów pieszych i dróg, a także na placach budowy, koncertach lub imprezach plenerowych, gdzie konieczne jest dostarczenie zasilania do odbiorcy. Mają niewielkie gabaryty, zwartą konstrukcję oraz bogatą kolorystykę, dzięki czemu jeszcze łatwiej wkomponują się w otoczenie. Za wysoki poziom bezpieczeństwa odpowiada w tym przypadku specjalna, łukochronna konstrukcja, która jest potwierdzona badaniami PEHLA.

Przeczytaj również: Rozłączniki wnętrzowe SN – dla bezpiecznych i wytrzymałych sieci rozdzielczych

Projektowanie stacji transformatorowej. Co trzeba wziąć pod uwagę?

Istnieje kilka czynników, które decydują o parametrach każdej stacji transformatorowej. Podczas projektowania oraz doboru urządzeń szczególne znaczenie mają przede wszystkim: ilość odpływów po stronie nn, która wynika z potrzeb odbiorcy, a także moc zapotrzebowana i rodzaj sieci po stronie SN (wymagania te są określane w Technicznych Warunkach Przyłączenia wydawanych przez spółki dystrybucyjne). Równocześnie bierzemy pod uwagę choćby umiejscowienie układu pomiarowego, a także wentylację. Na podstawie zebranych informacji możemy stworzyć urządzenia całkowicie bezpieczne oraz odporne na awarie.

Czym się charakteryzują i jak są zbudowane nasze stacje transformatorowe? Wykonana z wysokiej jakości betonu obudowa gwarantuje pełną szczelność na przenikanie wody i oleju transformatorowego. Grubość ścian jest dopasowana w taki sposób, aby zapewniać właściwą otulinę betonową dla zbrojenia. Wszystkie elementy naszej produkcji, takie jak drzwi i kraty wentylacyjne, powstają z malowanej proszkowo, ocynkowanej blachy. To najlepszy sposób, aby upewnić się, że przez wiele lat pozostaną wytrzymałe i odporne na korozję.

Stacja transformatorowa. Nasze przykładowe realizacje

Stacja transformatorowa z transformatorem o mocy 1250kVA powstała na życzenie jednego z naszych klientów. Wyposażyliśmy ją w system monitoringu, który zbiera i archiwizuje dane dotyczące m.in. obciążenia poszczególnych odpływów lub temperatury transformatora. System ten oparty jest na komputerze przemysłowym oraz dedykowanej aplikacji uesa Polska Sp. z o.o. Wszystkie odpływy w rozdzielnicy nn są opomiarowane. Co jeszcze ją wyróżnia? Choćby specjalny układ napięcia gwarantowanego, który zabezpiecza działanie licznika energii, zabezpieczeń i monitoringu w przypadku zaniku napięcia.

Dowiedz się więcej: Zakład produkcyjny Dan Cake

 

Stacja transformatorowa – jak działa i jak wybrać odpowiednie urządzenie Stacja transformatorowa – jak działa i jak wybrać odpowiednie urządzenie

Kolejną naszą realizacją jest stacja transformatorowa typu US 19/28, która świetnie sprawdza się na placach budów lub do zasilania urządzeń na terenie kopalń odkrywkowych. Można ją wyposażyć w transformator o mocy do 630kVA. Blaszana konstrukcja nadaje stacji lekkości (masa to ok. 1/3 masy betonowego odpowiednika). Dzięki solidnym, wykonanym ze stali i ocynkowanym płozom można swobodnie przesuwać ją po całym terenie.

Stacja transformatorowa – jak działa i jak wybrać odpowiednie urządzenie Stacja transformatorowa – jak działa i jak wybrać odpowiednie urządzenie

Dla odbiorców komunalnych i przemysłowych o mniejszym zapotrzebowaniu na energię elektryczną z powodzeniem sprawdzają się nowoczesne kompaktowe stacje trafo z obsługa zewnętrzną.

Stacja transformatorowa – jak działa i jak wybrać odpowiednie urządzenie Stacja transformatorowa – jak działa i jak wybrać odpowiednie urządzenie

Chcesz poznać szczegóły naszej oferty? Zobacz wszystkie nasze realizacje, skontaktuj się z przedstawicielami handlowymi i zamówi katalog produktów uesa. Napisz lub zadzwoń:

tel.: +48 68 372 50 00
e-mail: centrala@uesa.pl